Osnivači DVD Stari Jankovci – 1931. godina
Važnim događajem starojankovačke povijesti smatra se i osnutak 1931. godine Dobrovoljnog vatrogasnog društvaStari Jankovci koje je inicijator do današnjih dana mnogih kulturnih zbivanja u Starim Jankovcima.
„Dana 21. lipnja 1931. godine Inicijativni odbor u sastavu – Ivan Sudarević, Ivan Kuruc, Hajnrih Šumaher, Josip Majer, Franjo Šafarik, Ivan Karliček, Marko Carić, Stjepan Karliček, Franjo Blašković, Martin Oster, Andrija Gurašević, Antun Randović, Ivan Kratofil i Arsenije Milašinović, kao tadašnji općinski bilježnik, sastaju se i osnivaju prvu privremenu upravu Dobrovoljnog vatrogasnog društva St. Jankovci. Zapisnik s ove sjednice vodio je općinski bilježnik. Tom prilikom izabran je Agitacioni odbor (termin iz zapisnika) koji je imao zadatak okupiti članstvo za ovo društvo. Čelne funkcije na ovoj sjednici podijeljene su ovako: prvi privremeni predsjednik Društva postaje Ivan Sudarević, zapovjednik – Josip Majer, podzapovjednik – Stjepan Karliček, tajnik – Arsenije Milašinović, blagajnik – Franjo Šafarik, spremištar – Antun Randović i vježbatelj – Ivan Kratofil.
Slijedi citat iz zapisnika: „ Na istoj sjednici zamoliti općinsko poglavarstvo St. Jankovci da općinske štrcaljke stavi u red da postanu uporabive i potom predade društvu na upotrebu“.
Druga sjednica privremenog tijela društva održana je 29. VI. 1931. god. I okupila je već 33 člana. Na ovoj sjednici izabrani su članovi koji će prikupljati dobrovoljne priloge na korist društvene blagajne (termin iz zapisnika).“Iz ovih prvih sastanaka uočljivo je kako su se u osnivanje društva uključili svi, dakle, Hrvati, Mađari, Nijemci i Srbi, jer je ono zaista bilo nasušna potreba ovoga mjesta. Indikativno je da su se prvi zapisnici vođeni od strane općinskog bilježnika vodili ćirilicom. Uoči otvaranja sastanka uvodi se pozdrav „Pomoz Bog“ koji je već u starijim društvima tradicija i isti će se održati dugi niz godina.
Dana 16. IX. 1931. godine društvo je održalo prvu redovnu osnivačku skupštinu, sada već glede članstva znatno osnaženo i s prvim prikupljenim prilogom od 1.464 dinara kako stoji u knjizi blagajne. Najveći donatori su Đuro Šumaher, tadašnji mlinar i Ivan Ujlakoš stariji, a značajan doprinos daje i Karl Dohm, tadašnji ciglar (osnivač prve privatne ciglane u Jankovcima) i Marin Carić. Prva stalna uprava ovoga društva postaje: predsjednik – Antun Ivančik, zapovjednik – Danijel Gutwein, podzapovjednik – Ivan Sudarević, tajnik – Arsenije Milašinović, blagajnik – Franjo Šafarik, spremištar - Antun Randović, vježbatelj – Ivan Kratofil, zastavnik – Stjepan Karliček, stožerni trubač – Ivan Burza i zapovjednik vat. glazbe Josip Majer. Članovi Nadzornog odbora su: Ilija Sudarević, Ivan Karliček i Tomo Štrangar.
Ovom prilikom društvo je prihvatilo pravilnik društva koji su morale odobriti nadležne vlasti i učlaniti se u vatrogasnu zajednicu čije je sjedište bilo u Đakovu. Izabrani su i članovi koji će prikupljati priloge u mjestu kao i u Svinjarevcima, Berku, Čakovcima, Tompojevcima, Slakovcima, Ivankovu, Bpgdanovcima, Nuštru, Oroliku, Novom Selu i Privlaci. Društvo je funkcioniralo na temelju utemeljitelja i osnivača, izvršujućih članova i podupirajućih članova. Izabrani su i vođe odjela penjača- Josip Šafarik, štrcara – Martin Oster i čuvara – Mijo Šafarik. S velikom voljom, htijenjem i entuzijazmom nastavljen je rad ovoga Društva. Temeljem pravila Društvo je primljeno u vinkovačku župu.
Dobrovoljnim prilozima, održavanjem balova, diletantskim zabavama, itd., prikupljaju se sredstva i kupuje oprema, nabavljaju glazbala, uvježbava ekipa. Kruna toga rada je gradnja Vatrogasnog doma 1934. godine. Oko ovoga Društva u to vrijeme okuplja se cijelo mjesto i nema sumnje da je ovo zlatni period Vatrogasnog Društva.
Dobrovoljni vatrogasno društvo redovito obilježava Florijanovo na dan 4. svibnja i na taj dan odaju se priznanja, provodi bakljada i održavaju banketi (termin iz zapisnika). Naravno, nekima i pomalo smeta ovakav razvoj društva, a svoje ideje ne može provesti kao recimo tadašnji upravitelj osnovne škole Dragutin Esert. Iz njegovih izlaganja citiramo: „Vatrogasno društvo je za kratko vrijeme napredovalo u zamjetnoj visini. Kako su u ovom društvu našli zajedničkog rada i Hrvati i Nijemci i Mađari, tako će biti moguće i u radu čitaonice. U čitaonici čitaće se hrvatske, njemačke i mađarske novine, pa će biti svakom pravo. Apelujem na vas da poradite zajednički da dođe do otvaranja čitaonice.“ Ovo je bio već tko zna koji pokušaj za otvaranje čitaonice. Ali u okviru Vatrogasnog društva se i čitalo i igrali kazališni komadi i sve je izvanredno funkcioniralo.
Ratni događaji Drugoga svjetskog rata znatno utječu na rad ovoga Društva. Privremeno im oduzimaju prostorije, zabranjuju rad, ali ubrzo se uviđa da je ovo Društvo na korist svih, pa se s novim poletom i zanosom kreće u rad i Društvo opstaje i doživljava novi procvat!Dobrovoljno vatrogasno Društvo Stari Jankovci aktivno je sudjelovalo u mjestu Stari Jankovci. Oprema je bila jednostavna. Korištene su ručne pumpe koje su vukli konji. S vremenom je napredovala i tehnika. Ručne pumpe su zamjenjene motornim pumpama. Tlak vode je postignut veći i bilo je lakše gasiti požare. Tako je dobrovoljno vatrogasno društvo St. Jankovci kupilo traktor i traktorsku cisternu. Napravljeno je i spremište za vozilo. Rad vatrogasaca sa mlađim kategorijama također je organiziran. Vatrogasci se takmiče na razini Općine Vinkovci.
2007. godine prošireno je vatrogasno spremište, kupljeno je novo vatrogasno vozilo i kombi vozilo. Uređene su vatrogasne prostorije za rad dobrovoljnog vatrogasnog društva.
U sklopu spremišta nalazi se: sala za sastanke, sanitarni čvor s tuševima i omogučeno je grijanje cijelog vatrogasnog spremišta. Kupljena je sva potrebna oprema za rad vatrogasaca.
2008. godine osnovana je ženska ekipa djece prvi puta u povijesti dobrovoljnog vatrogasnog društva Stari Jankovci. Ženska ekipa dobrovoljnog vatrogasnog društva St. Jankovci učestvovala je na vatrogasnim takmičenjima i otvarila značajne uspjehe: medalje i pehare.
Društvo sada broji 25 članova vatrogasne mladeži i 47 članova seniora. Dobrovoljno vatrogasno društvo St. Jankovci ima 72 članova društva. Društvo ima tri časnika I Klase, šest časnika, sedam dočasnika. Većina ostalih članova ima osnovni vatrogasni ispit ili viši čin.
DRUŠTVO TRENUTNO POSJEDUJE:
TRAKTOR CISTERNA IMT; godina proizvodnje 1988, kapacitet spremnika 5000 litara vode.
FAP 2226, B; godina proizvodnje 1985, kapacitet spremnika 8000 litara vode, dva vitla od 50 metara.
IVECO MAGIRUS 80-16; godina proizvodnje 1986, kapacitet spremnika 2000 litara vode, jedno vitlo od 60 metara, rasvjetni stup.