KUD „JANKOVCI“ STARI JANKOVCI
MKE „JANKOVCI“ ÓJANKOVÁC
1971-1990
Svoj prvi nastup kao registrirano KULTURNO-UMJETNIČKO DRUŠTVO prvog naziva „ROZSA SANDOR“ imalo je u Domu kulture u Starim Jankovcima, u studenom te iste godine na priredbi „Prvi uspjeh“. Mnogi će reći da su se i ranije okupljali mladi u selu i povremeno čak i nastupali po okolnim mjestima ali nisu bili organizirani i registrirani kao društvo. Postoje fotografije koje to i dokazuju a između ostalog i činjenicu da su prve nošnje šivane za potrebe KUD-a 1971 godine rađene po uzoru kako su plesači nosili poslije drugog svjetskog rata. Pokretač osnutka društva bila je tadašnja učiteljica mađarskog jezika Irenka Varga, iz Vrbasa,Vojvodina a koja se kasnije i udala u Jankovce , sadašnjeg prezimena Randović. Osim rada s mladima u KUD-u učiteljica Irenka je vodila i školsku folklornu skupinu. Njegovanje i očuvanje tradicijske kulture mađarske nacionalne manjine, mještana Starih Jankovaca bio je i ostao do današnjih dana jedan od osnovnih ciljeva društva koje je u to vrijeme bilo teško ostvarivo s obzirom da je godinama jedino glazbeno pomagalo bila snimka s magnetofonske vrpce a na rijetkim nastupima u početku je pratio čakovački orkestar. Vremenom i to povremeno oformio se i u selu orkestar koji je pratio plesače no ostaje činjenica da bi nastupa i gostovanja društava bilo puno više da nije bilo problema oko organiziranja glazbene pratnje. Od 1972. godine društvo gotovo redovito nastupa na „Vinkovačkim jesenima“ a iz tog perioda izdvajaju se gostovanja u Sloveniji, Zrenjaninu, na „Đakovačkim vezovima“, u Mađarskoj, Pagu, Opatiji, te u okolnim mjestima. Osamdasetih godina društvo mijenja ima u KUD „BRATSVO I JEDINSTVO“ STARI JANKOVCI , pod kojim djeluje sve do Domovinskog rata koji prekida rad društva. Sva imovina , nošnje i instrumenti koji su u to vrijeme bili u prostoriji koju je društvo imalo na korištenje je uglavnom uništena a ono malo što je spašeno isti nije bilo za upotrebu.
1994-2000
S obzirom da su članovi napuštajući Jankovce svoje novo utočište kao prognanici pronašli u raznim dijelovima Hrvatske i u inozemstvu, teško je bilo za očekivati da bi se mogli okupiti i nastaviti s radom ,makar i u progonstvu. Kako je vrijeme prolazilo tako je i kod pojedinih članova rasla želja da se organizira rad, kakav-takav. Tako je u proljeće 1994. godine na inicijativu nekolicine članova KUD-a te članova uprave NK „HAŠK“ organiziran sastanak na kojem su bili neki članovi KUD-a iz Starih i Novih Jankovaca te uprave nogometnog kluba na kojem se dogovaralo pokretanje rada oba KUD-a. Čak je jedno vrijeme bila zamisao da se djeluje zajednički. Kako to nije uspjelo u proljeće 1994. godine održana je osnivačka skupština u Vinkovcima, gdje je i bilo privremeno sjedište a društvo od tada nosi naziv KUD „JANKOVCI“- MKE „JANKOVCI“ ÓJANKOVÁC. Uz veliki entuzijazam ne samo članova nego i mještana koji to nisu bili te uz svesrdnu financijsku potporu do „Vinkovačkih jeseni“ 1994. sašiveni su novi kompleti ženske i muške mađarske nošnje , pribavili instrumenti te je uvježban program za tu prigodu a nastup na „Jesenima“ te godine nosio je snažnu poruku svim jankovčanima , prognanim iz svoga mjesta. 1997 godine u svoj program osim mađarskog, društvo proširuje izvornim programom pjesama,kola,glazbe i nošnje hrvata starosjedilaca-šokaca te hrvata doseljenih iz srednje Bosne. Mirnom reintegracijom većina mještana se vraća u Stare Jankovce pa tako i članovi društva. Kao i u progonstvu tako i prvih godina povratka uz puno poteškoća zbog ne posjedovanja svoga prostora za redovan rad, koje se nastavlja neriješeno sve do današnjih dana, društvo iz godine u godinu radi sve bolje i bilježi sve zapaženije rezultate i omasovljuje se dolaskom puno mladih u članstvo društva.
Društvo je u tome periodu bilo aktivnije nego li prije Domovinskog rata pa se izdvajaju dva gostovanja u Čilipe i Konavle, Pagu Mađarskoj, Austriji, B i H, Njemačkoj u Berlinu te uz redovito sudjelovanje na „Vinkovačkim jesenima“ i 1997. na „Đakovačkim vezovima“, zatim u Karlovcu, Pagu, Korčuli i brojnim manjim manifestacijama i priredbama.
2001---------
Od 2001. godine naovamo brojni su nastupi i gostovanja od kojih izdvajamo samo one najvažnije. Redoviti nastupi na „Vinkovačkim jesenima“ u sklopu kojih su i Folklorne večeri- Županijska smotra folklora na kojima nastupe ocjenjuje prosudbena komisija a najbolje ocijenjeni smo 2013. – 2. mjesto; 2011.- 3. mjesto; 2014.-4. mjesto te još nekoliko puta među deset najuspješnijih u konkurenciju više od 50 KUD-va s područja županije Vukovarske-srijemske. 2012. godine predstavljali smo županiju na DRŽAVNOJ SMOTRI HRVATSKOG IZVORNOG FOLKLORA. 2003. godine predstavnici smo mađarske nacionalne manjine na MEĐUNARODNOJ SMOTRI FOLKLORA U ZAGREBU, u tri navrata nastupi na „Đakovačkim vezovima“ te na svim značajnijim manifestacijama ,smotrama folklora i priredbama od Iloka do Konavala. Brojna su gostovanja i izvan domovine i to u : Bosni i Hercegovini, Austriji, Mađarskoj, Vojvodini, Njemačkoj, Švedskoj i Rumunjskoj. Kratkotrajni rad dječje skupine od 2008. godine obilježen uspješnim predstavljanjem na županijskoj smotri dječjih folklornih skupina na kojima je 2009. i 2010. dječja skupina proglašena za najbolju u županiji i time kao jedina na DRŽAVNOM FESTIVALU DJEČJEG FOLKLORA HRVATSKE u Kutini predstavljalo županiju Vukovarsko-srijemsku u dva navrata :2010 i 2011. godine kada je osvojila treće mjesto u svojoj kategoriji. Suradnja s mnogobrojnim zaljubljenicima u tradicijsku kulturu koja se očituje kroz ugošćavanja pojedinih grupa, posebice prigodom „Vinkovačkih jeseni“ i organizacije „Kolo u villa Jenke“ , okrunjena je potpisivanjem POVELJE O PRIJATELJSTVU I SURADNJI s VITEŠKIM UDRUŽENJEM „KUMPANIJA“ iz ČARE na otoku Korčula. Ta svoj rad društvo je 2003. nagrađeno priznanjem GRB OPĆINE STARI JANKOVCI za područje kulture te 2004. godine POVELJOM ŽUPANIJE VUKOVARSKO-SRIJEMSKE za uspjehe i dostignuća na polju kulture i njegovanja narodnog stvaralaštva.
SMOTRA FOLKLORA „KOLO U VILLA JENKE“
Nastojeći oživiti i društveni život u selu društvo 1999. i 2000. godine organizira koncerte pod nazivom „KAD ZAZVONE JANKOVAČKA ZVONA“ . Iz te je priredbe 2001. proizašla ideja da se organizira smotra folklora koja bi bila multikuklturalna i tako je 26. i 27. svibnja 2001. održana prva SMOTRA FOLKLORA NACIONALNIH MANJINA RH I HRVATSKE DIJASPORE u organizaciji društva te uz povremenu pomoć pojedinih udruga u selu. To je manifestacija tradicijske kulture na kojoj se predstavljaju folklorne skupine nacionalnih manjina koje djeluju u Hrvatskoj, Hrvatske folklorne skupine koje djeluju u dijaspori te domaće folklorne skupine. Od 2012. godine smotra nosi naziv „KOLO U VILLA JENKE“ u spomen na prvi naziv mjesta koji se spominje 1301. godine te se od tada u organizaciju ove manifestacije aktivno uključuje Mjesni odbor Stari Jankovci te gotovo sve udruge koje djeluju u mjestu. U dosadašnjim izdanjima smotre svoju su tradicijsku kulturu predstavile folklorne skupine pripadnici albanske, mađarske, češke, slovačke, ukrajinske, njemačke, rusinske, romske, ruske, židovske, talijanske i bošnjačke nacionalne manjine u RH. Isto tako i Hrvatska društva iz Rumunjske, Vojvodine, Bosne i Hercegovine, Austrije, Švedske, Njemačke, Mađarske i Slovačke. Domaće folklorne skupine dolaze iz Zagrebačke,Zadarske, Koprivničko-Križevačke, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske, Brodsko-posavske, Osječko-baranjske te Vukovarsko-srijemske županije te grada Zagreba. Sada je ta manifestacija prerasla u DANE STARIH JANKOVACA ,omasovila se i obogatila s popratnim sadržajima uključujući u samu organizaciju veliku većinu mještana Starih Jankovaca.